Reddedilmek dendiğinde akla ilk olarak kadın-erkek ilişkileri gelse de, aslında hepimiz hayatımızın her alanında belirli ölçülerde reddedilme korkusu yaşıyoruz. Kimse başına böyle kötü bir olayın gelmesini istemese de sık rastlanan bu durumu ele alalım. Neden oluşuyor bu reddedilme korkusu?  Araştırmalar bu endişenin iki ana nedeni olduğunu söylüyor.

1.Neden: Sonuca bağlı olmak.Farkında olmasak bile hemen hemen herkes hayatı boyunca hep sonuç odaklıdır. Eğer birisi güzel bir yemek yapıyorsa sonunda her zaman bir teşekkür bekler. Teşekkür etmeyip beklentiyi boş çıkarırlarsa bu o kişiyi kızdırır. Yani teşekkür etme fikrine bağlı olduğu anlamına gelir. Öncelikle işe sonuca bağımlılığınızı ortadan kaldırarak başlayın.

Birinin evet veya hayır demesi umurunuzda olmamalıdır. Size bu konuda en sevdiğim örneği vereceğim. Siz en yakın arkadaşınızı her anlamda desteklemişsinizdir ama o sizin Network Marketing ağınıza katılmayı tercih etmemiştir. Ve bu, sizi kızdırır. Bazı Network Marketingciler bu şekilde hareket ettikleri için kariyerleri çok kısa sürüyor. Çünkü gülünç bir şekilde sonuca bağımlıdırlar.

2.Neden: kendi imajlarını başka bir bireyi etkilemekten çok daha fazla seviyorlar. Evet, bu doğru. Başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğünü çok önemseriz. Çoğu insan, başkaları için iyi görünmeye çalışır. Hatta bunun bağımlısıdırlar. Oysa asıl olan sizin ne düşündüğünüz, sizin ne istediğiniz ve istekleriniz için neler yaptığınızdır. Bunu yapmazsanız kaybetme korkunuz yüzünden cesur adımlar atamaz, risk alamazsınız. Bu da sizi başarıdan alıkoyan en büyük nedendir.

Unutmayın Network marketingde önemli olan tarafınıza ne kadar çok adam çektiğinizdir. Ve bu yolda ne kadar risk alırsanız o kadar başarılı olursunuz. Korkanlar her zaman kaybedenlerdir. Bunun için mücadele etmeye değer. Korkmayın ve harekete geçin. Yapmamız gereken bununla başa çıkabilmeyi öğrenmek. Ancak o zaman mutlu bir hayat sürebilirsiniz. Reddedilme korkusuyla başa çıkmanın farklı yolları var. Kendinizi kısıtlamak yerine, çektiğiniz acıyı dindirip özgüveninizi yeniden inşa etmeye başlayabilirsiniz. Peki Reddedilme korkusunu aşmak için neler yapabiliriz? Yukarıda buna değindik ama sizler için biraz daha konuyu açtık.

Kendinizi Eleştirmeyin, Tabii ki olayları gözden geçirip bir sonraki sefere nasıl davranmanız gerektiğini düşünün, ama bunu kendinizi yıpratan şekilde yapmanın size hiçbir faydası yoktur. Sizin değil, fikrinizin reddedildiğini unutmayın. Her insanın farklı düşünce, görüş, inanç ve ihtiyaçları olabilir ve herkes bir malı ya da fikri satın almak zorunda değildir. Sunduklarınızın reddedilmesi, sizin insan olarak reddedildiğiniz anlamına gelmez.

Özgüveniniz Tam Olsun, Reddedilmenin size verebileceği psikolojik hasarı minimuma indirip, özgüveninizi yeniden inşa etmeyi öğrenerek eskisinden bile daha güçlü olmanız mümkün. Özgüveniniz yıkıldığında, sahip olduğunuz özellikleri ve başarılarınızı kendinize hatırlatın. Özellikle bu işe sıfırdan başladığınızı hatırlayın. Bu size gerekli özgüveninizi sağlayacaktır.

Gerçekçi hedefleriniz olsun, Reddedilmekten korkuyorsanız, aşırı ve gerçekleşmesi imkânsız hayaller kurmayı bırakın. Böylelikle reddedilme ihtimaliniz minimuma düşer. Beklentileri makul oranda düşürmek sizi beklediğiniz sonucu alamadığınızda daha az üzer.

Unutmayın ki reddedilmek herkesin karşılaştığı doğal bir sorun. Reddedilmeyi engelleyemezsiniz ama bu korkunuzu bu başlıklara dikkat ederek bastırabilirsiniz. Sizin de bu konu için uyguladığınız ve işe yaradığını düşündüğünüz şeyler varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyiniz.