Doğrudan satış sistemi olanaklarının geliştirilmiş haline Network Marketing denilmektedir. Doğrudan satış, bir mal veya hizmetin tüketicilerle bir araya gelerek tanıtılması ve satılmasıdır. Bu sistem içerisinde yer alan kişiler, herhangi bir şirketin ürün veya hizmetini kullanmaya başlar ve kullanım sonrasında da kendi deneyimlerinden yola çıkarak satış yaparlar ve şirketlerden komisyon alırlar. Bu kişiler böylelikle şirketin satış sorumlusu olarak faaliyet göstermeye başlarlar.

Şirketler Neden Network Marketingi Tercih Eder?

Geleneksel pazarlama, genellikle basılı ve televizyon reklamcılığı gibi yöntemleri içeren “eski dünya” pazarlama stilidir. Network Marketing tamamen marka ve ilişkiler kurmakla ilgilidir. İnternet sayesinde bu çok daha etkili olabilir ve kısa ve uzun vadede daha iyi sonuçlar verebilir.

Bir pazarlamacı ve girişimci bakış açısından, Network Marketing, süreçteki bağlantılarınızı ve uzmanlığınızı genişletmenize izin vereceğinden çok daha iyidir. 

Network Marketing’in Avantajları Nelerdir?

Ek Gelir

Özellikle ekonominin iyi olmadığı zamanlarda insanlar kendilerine „ek gelir“ yaratmanın yollarını ararlar. Bunun nedeni, var olan işlerinde yeterli kazancı elde edememeleri ya da ekonomik olarak gittikçe zorlaşan hayat şartları olabilir.

Sosyalleşme ve Günlük Yaşam

Doğrudan satış işini yaparak bütçenize katkı sağlayacağınız gibi aslında sevdiklerinize de vakit ayırabilirsiniz. Çalıştığınız işlerde belirli başlangıç ve bitiş saatleri yer almaktadır. Doğrudan satışta ise göstereceğiniz performansa bağlı olarak çalışma saatlerinizde gerekli esneklikleri yaratabilirsiniz. Böylelikle ailenizle birlikte daha fazla vakit geçirebilir bir yandan da işinizi yapabilirsiniz.

ksek Potansiyel 

Doğrudan satışta başarıya ulaşmanın önemli koşulları arasında sattığınız ürünün kalitesi ve sizin bu ürünü müşterinize nasıl sunduğunuz yer alır. Saydığımız her iki unsurda da herhangi bir sorun yoksa başarı sizin için uzakta değildir. Çünkü diğer satış yöntemlerine oranla doğrudan satışta amaca ulaşmak daha olasıdır.