Bir işe baslarken sizi en çok ne motive eder? Hemen zengin olmak, sınırsız tatil, herkes tarafından tanınmak veya kolay para kazanmak? Bunlar herkesin isteyeceği şeyler olabilir ama sizi çalışma hayatında motive eden şeyler kesinlikle bunlar olmamalı. Herkes girişimci olabilir ama bu doğru motivasyon ve yönlendirilme ile mümkündür. Fakat ne yazık ki her zaman doğru yönlendirilmiyoruz.

Çoğu girişimci beklentilerini ve çalışmalarını yanlış yönlendirip ne yazık ki başarılı olamıyor ve çoğu zaman bu durumu kendilerine değil başkalarına mal ediyorlar. Eğer sizi iş dünyasında motive eden şeyler yukarıda bahsettiklerim gibiyse, girişimci olmaktan, diğer bir deyişle çalışmaktan ve başarılı olmaktan, vazgeçin. Büyük ihtimalle başarısız olacaksınız. Ama doğru yönlendirilme ve motivasyon ile işler beklediğiniz gibi hatta beklediğinizden çok daha iyi gidebilir. İşte size bazı yanlış motivasyon örnekleri. Bunlardan bir tanesi bile sizde varsa tekrar düşünüp vazgeçin deriz.

1-) Hemen Zengin Olmak; Toplumda şöyle bir yanlış bilgi var: girişimciler tek gecede zengin oluyor. Öyle bir şey yok. Eğer bir girişimciyseniz geliriniz çalışmanız ile doğru orantılıdır. Örneğin Network Marketing işi yapıyorsanız büyük ihtimalle sattığınız ürün kadar sizin de geliriniz artıyordur. Çalışmadan bir gecede para kazanılması şehir efsanesidir

, bizden söylemesi. Eğer motivasyonunuz bu olursa, gerçek olmadığını anladığınızda işler çoktan çıkmaz yola girmiş olacaktır ve girişiminiz bir daha asla eski tadı vermeyecektir.

2-) Herkes Tarafından Tanınmak; Girişimciliğin sizi daha tanınır biri yapacağı gerçek, özellikle Network Marketing işinde insanlarla kurduğunuz ilişkiler çevrenizi genişletecektir. Fakat iş kurarken ilk motivasyonunuz kesinlikle tanınan, bilinen popüler birisi olmak olmamalı. Bu sizi hüsrana götürür.

3-) Sınırsız Tatile Sahip Olmak; Girişimciliğin belki de en çok tercih edilme nedenlerinden biri olan özelliği, takvimin kendinize göre ayarlanması. Özellikle Network Marketing işinde tamamen sizin seçtiğiniz saat aralıklarında çalışabiliyorsunuz. Ama şunu unutmayın ki işinizde başarılı olmak tamamen sizin çalışmanızla doğru orantılı. Bunu unutarak hareket ederseniz büyük ihtimalle bocalar ve başarısız olursunuz.

4-) Diğer İnsanları Mutlu Etmek; Bazen iyi bir yönetici veya iyi bir patron olacağız derken insanlar yapılan hataları görmemezlikten gelirler. Fakat maalesef bu mantalite, iş hakkında kötü kararlar verilmesine sebep olabiliyor. İşini doğru yapmayan elemanlarla yolları ayırmamak veya kar getirmeyen müşteri kazanmak bunun en basit örneği. Bunlar sizi iş hayatında ileri götürmeyecek şeylerdir ve unutmayın, ilerlemedikçe başarı yoktur. Bazen özellikle iş hayatında insanların mutluluğundan önce kendi mutluluğunuzu gözetmekte fayda vardır.

5-) Çünkü Neden Olmasın; Çoğu zaman sizi motive eden bir şey yoktur, sadece “neden olmasın” diyerek bir işe atılabilirsiniz. Unutmayın ki yeni başlangıçlar, yeni sorunlar da demek aynı zamanda. Yani bir işe başlarken her yönüyle düşünmekte fayda var. “Neden olmasın” diyip sizin için uygun olmayan bir işte çalışmaktansa, bizden size tavsiye kendinizi gösterebileceğiniz işler yapmanın yollarını arayın.