Zamanla insanlar Network Marketing terimine aşina olsalar da halaetrafta bu terime yabancı olan kişiler var. Kısaca açıklayacak olursak, doğrudan satışın gelişmiş versiyonu diyebiliriz. Kişinin yaptığı satış miktarı ile doğru orantılı gelir elde etmesine imkan sağlayan bir sistem olan Network Marketing’i daha iyi anlayabilmeniz için bazı soru ve cevaplar hazırladık. Bu yazımız ile kafanızdaki soruların tamamına cevap bulacaksınız.

1 – Networking Nedir?

Networking, bir kişinin başka bir kişiye bilgi, fikir ve ilişki taşımasına denir. Benzer kafa yapısına sahip insanlar bir araya gelir ve yeni iş fırsatları oluştururlar. En ütopik hali, “altı insan tanıyarak, dünyadaki tüm insanlara ulaşırsınız” kuramıdır. Networking son dönemlerde çok sık duyulmaya başlansa da insanoğlunun var oluşundan beri olan bir durumdur.

2 – Networking Kavramı Ne Zaman Doğmuştur?

Networking kavramı özellikle 1980’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde ön plana çıkmıştır. Network Marketing yöntemini ilk kez başarıyla kullanan Carl Rehnborg’dur. Network Marketing kavramı o dönemki rekabet ve ekonomideki hızlı büyümeden doğmuştur.

3 – Networking Kavramının En Önemli Başarı Etkeni Nedir?

Bu işteki en büyük başarı kriteri çevredir. Çevrenizi her zaman geniş tutun ki ağlarınız geniş kitlelere ulaşabilsin. Nasıl mı? İşe çevrenizi iyi tanımaya çalışarak ve tanıdıklarınızı tanıştırarak başlayın. Bu zamanla çevrenizin genişlemesine ve iş yapacağınız insanların artmasına sebep olacaktır. Bu işte ilk adımı siz atmalısınız.

4 – Networking Nerede ve Kimlerle Yapılır?

Bu iş her yerde ve herkesle yapılabilecek bir iştir. En etkili network fırsatı çevreden yani ailelerden ve yakın dostlardan oluşmaktadır. Çünkü onlar sizi ve işinizi bilir,size destek olurlar ve destek olacak insanlara ulaştırırlar. Ayrıca büyük buluşmalar, toplantılar, etkinlikler networking için önemli kaynaklardır. Güven odaklı ilişkiler networking işinde esastır.

5 – Networking’in Önemi Nedir?

Her gün kurulan iş ortaklıklarının yüzde 70’inin networking aracılığıyla yapıldığı, bu vesileyle kurulan firma cirolarının da yüzde 70’nin yine bireysel bağlantılarla gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.Buradaki veriye baktığımızda networking ile girişim ekonomisinin nasıl büyüdüğünü anlayabiliriz. Dünya ticaretinin ise %65’inin birebir bağlantılarla gerçekleştiği düşünülmektedir. Gerek sosyal gerek iş hayatınızın zenginleşmesini sağlamak için iyi ilişkiler kurmaya özen gösterilmeli.

6 – Networking’in Önündeki Başlıca EngellerNelerdir?

Bizi bu sistemden uzak tutan en büyük etken çocukluğumuzdan beri süre gelen ön yargılarımızdır. Yabancılarla tanışmak konusundavar olanpsikolojik engeller bize mani olur. Bunlardan en basiti sakın kimseye güvenmedir. Aynı zamanda, korku gibi içgüdüler de diğer olumsuz etkenler ve engellerden biridir.

7- Networker Olunur mu? Doğulur mu?

Güçlü ilişkiler kurmak zamanla olan ve öğrenilen bir şeydir. Bu konu hala tartışılmakla birlikte fikir ayrılıkları yaşanmaktadır. Kimine göre doğuştan dense de bizce pratikle ve çok çalışmayla yetenekler geliştirilebilir. Yani networker olunur da doğulur da diyebiliriz.

Umarız yukarıda bahsi geçen soru ve cevaplar sizlere yardımcı olmuştur. Networking hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için diğer blog yazılarımıza göz atmayı unutmayın.