Umudunu Kaybetme, orijinal adıyla The Pursuit of Happyness filmi 2006 yılında gösterime girmiştir. Film gerçek bir hayat hikayesinden ilham almış ve izleyicisine Chris Gardner’ın başarı için verdiği mücadeleyi etkili bir şekilde aktarmıştır. Bu yazımızda filmin bize öğrettiği ya da hatırlattığı 5 dersi aktaracağız.

 

Hayat Uzun ve Zorlu Bir Sınavdır

İnsanoğlu geçmişinden bugüne kadar birçok girişime imza atmış, bu yolda maddi ve manevi kayıplar yaşamıştır. Umudunu Kaybetme filminde Chris Gardner çocuğuyla birlikte çok zor durumlarla karşılaşıyor, bir başka deyişle dip noktayı görüyor. Chris’in bu durumları yaşaması hayatın aslında ne kadar zor olabileceğini bizlere hatırlatıyor.

 

Sabır Önemli Bir Sermayedir

Girişimcilik her şeyden önce istek ve istikrar gerektirir ve kimi zaman zor bir hal alır. Bu zor durumlarda ise devreye girişimcinin fedakarlığının girmesi gerekir. Chris de bu zorlu sürece adım atmış, eşi evi terk etmiş ve ev kirasını ödeyemediği için evden atılmıştır. Zorluklar bu noktada da yakasını bırakmamış önce oteller sonra sokaklar Chris ve oğlunun yeni evi olmuştur. Tüm yaşadıklarına rağmen sabrı Chris’in en büyük sermayesi ve tutunacak dalı olmuştur.

 

Her Ne Olursa Olsun Umudunu Kaybetme

Chris terkedilmiş, evsiz ve parasız kalmış olsa da umudundan hiçbir şey kaybetmemiştir. Her günü yeni bir fırsat olarak görmüş ve durmaksızın çabalamaya devam etmiştir. Geçici işlerde çalışmak zorunda kalsa da isteklerini unutmamış onlar için emek harcamaya devam etmiştir.

 

Hatalardan Ders Çıkarmak Oldukça Önemlidir

Çok çalışıp, kendine bir şeyler katmak için zorlu bir süreçten geçen Chris, kademeli olarak iş networkü kurmaya başlar. Bir kurumun en alt kademesinden, en üst kademesine kadar satış gerçekleştirmeye çalışır. Chris bu süreçte başarısız olduğu her satışın ardından ders çıkartıp sonraki satışlarını edindiği tecrübelerle gerçekleştirir.

 

Akıl ve Azim Bir Araya Gelince Açılmayacak Kapı Yoktur

Film boyunca Chris Gardner’ın başından türlü olaylar geçiyor ancak Chris azmetmeyi ve akıllıca davranmayı bir an olsun bırakmıyor. Onun bu mücadelesi bizlere aslında girişimcilikte nasıl başarılı olunacağını tekrar hatırlatıyor. Filmden çıkarılabilecek dersleri sizler için aktardık. O dersler arasında belki de en önemlisi ise başarının akıl ve azimle birlikte geldiğidir.

 

Hala filmi izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi ve Girişimcileri Güçlendiren 5 Madde yazımızı okumanızı öneriyoruz.