Başarı hikayeleri girişimcileri hem azimlendirir hem de motive eder. Çünkü önünüzde kendi yaptığınız işle alakalı başarılı olan birini/birilerini görmek doğru yolda olduğunuzu ve sizin de günü geldiğinde istediğiniz hedefe ulaşacağınızın bir göstergesidir. Başarı ve girişimcilikten bahsederken başarının sık yaşandığı işlerden biri olan doğrudan satıştan bahsetmemek olmaz.

Girişimciler ve ek gelir düşünenlerin sıkça tercih ettiği doğrudan satış, sunduğu avantajlar sayesinde diğer girişim türlerine göre daha gözde olmuştur. Bu avantajlara, risk seviyesinin düşük, başarı seviyesinin ise çalışma oranı ile doğru orantılı olmasını ekleyebiliriz. Network marketing pek çok başarı hikayesi ile dolu. Şimdi bu hikayelerin başlıcalarından kısaca bahsedelim.

Network Marketing ve Girişimcilik

Tüm bu girişim ve girişimcilere ek olarak ülkemizdeki girişimcilerin de başarı hikayeleri bulunmaktadır. Örneğin bir network marketing şirketi olan QNET’in bağımsız temsilcileri de kendi networklerini keşfederek başarı hikayeleri yazmışlardır. Örneğin; Eren Akçan yakaladığı başarı ile dünyayı gezerek yeni kültürler keşfedebiliyor, iş kurmak isteyen insanlara yardımcı olabiliyor ve ailesine daha fazla zaman ayırabiliyor.

Eren Akçan’ın başarı hikayesini QNET resmi blogundan okuyabilirsiniz.

QNET ile ilgili başarılardan bahsetmişken kurucularından bahsetmemek olmaz. QNET’in kurucularından Joseph Bismark başarıya ulaşan yolu formülüze ederek potansiyeli olan insanlar için büyük bir fırsat oluşturdu. QNET’in sektöründe öncü şirket pozisyonuna gelmesini ve 20 yılda geldiği noktayı düşündüğümüzde Joseph Bismark’ın ne denli başarılı bir girişimci olduğunu daha rahat görebiliriz.

QNET’in kurucularından Joseph Bismark, network marketing ile ilgili soruları cevapladığı bir konferansta bu alanın aslında ne kadar değerli olduğunu ve bu alana yapılacak yatırımların boşa gitmeyeceğini vurguluyor. Ayrıca sektörün 180 milyon dolarlık bir değere sahip olmasına karşın yanlış anlaşılmaya en müsait sektörülerin başında geldiğini dikkat çekiyor. Network marketing ile kişinin nasıl başarılı olacağı sorulduğunda Bismark şu şekilde cevap veriyor: “Network marketing’i hayal edin. Harika ürünler satarak başlayabilirsiniz, sonra takımınızı kurarsınız ve tüm o insanlar aynısını yapar, her biri satışlardan komisyon kazanır! Network marketing diğer işler gibidir fakat günümüzün en güçlü aracıdır. Hayatta büyük vizyon sahibi olan insanlar, örneğin iş kurmak isteyen ve diğerlerinin de bundan yararlanmasını isteyen liderler bu işte başarılı olurlar diyebilirim.”

QNET dünyasının başarılı girişimcilerinde bir diğeri ise Donna Imson. Imson, 1993 yılında genç bir anne iken network marketing sektörü ile tanışıyor ve kendisine bir kariyer fırsatı yaratıyor. Bu fırsatı tam zamanlı bir işe çevirerek kariyer basamaklarını tırmanmaya başlıyor. 1998 yılında QNET kurucu ekibinde yer alan Donna Imson bugün durmaksızın çalışmaya ve milyonlarca girişimciye rol model olmaya devam ediyor.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan güzel örnekleri ve başarı hikayelerini okudukça başarının uzak olmadığını daha net kavrayacaksınız. Başarı size siz istediğiniz kadar yakındır. Başarılı bir girişimci olmak tamamen sizin elinizde ve bunu ne kadar istediğinize bağlıdır.

Girişimcilikte başarıyı yakalamak için yapılması gerekenleri aktardığımız yazımızı okumak için tıklayın.