Yapay zekâ hayatımızın vazgeçilmezleri arasına uzun süredir girmiş durumda. Hatta batı kökenli birçok işletmenin artık yapay zekaya sahip robot çalışanları bile bulunuyor. Peki önümüzdeki 20 yıl boyunca yapay zekanın hangi meslekleri ele geçirebileceğini ve hangilerini ele geçiremeyeceğini merak ediyor musunuz? Elbette söz konusu tüm veriler birer tahminden ibaret çünkü bilim insanlarının gelecekte çok daha başarılı bir teknolojiyi hayata geçirip geçiremeyeceği hakkında net bir bilgiye sahip değiliz.

Yapay zekanın ele geçirebileceği meslekler

  1. Veri Bilimcisi
  2. İnsan Kaynakları Uzmanı
  3. Güvenlik Görevlileri
  4. Yatırım Uzmanları
  5. Siber Güvenlik
  6. Radyologlar
  7. Muhasebeciler ve Finansal Analizciler
  8. Meyve toplayıcıları
  9. Kamyon Şoförleri
  10. Radyologlar

Yeni bir iş modeli olarak Network Marketing

Gün geçtikçe yayılan, 21.yüzyılın ticaret sistemi olarak görülen ve doğrudan satışın geliştirilmiş bir türü olan Network Marketing (ağ pazarlaması), kişinin tamamen kendi emeği ile doğru orantılı gelir sağlamasına imkan veren bir sistemdir. Network Marketing‘in bu kadar ön plana çıkmasının sebebi ise tamamen eşit fırsatlar sunması, başlamak için bilgi ve deneyim gerektirmemesi ve çalışma saatlerinin kişinin kendisi tarafından belirlenmesi olarak görülebilir.

Yakın geleceğin en gözde mesleği Veri Analisti

Teknolojinin ve dijital dünyanın giderek artan hızı ekonomiyi baştan aşağı değiştirirken yepyeni meslekler de ortaya çıkıyor. Yakın bir gelecekte doktor ya da avukat kadar çocuklarımızın yönelmesini arzulayabileceğimiz bu yeni mesleklerden biri de “Veri Analisti” olabilir. Yapay zeka analiz görevini tamamen üstlenene kadar her sektörde büyük veri analistleri vazgeçilmez olacak. Büyük veri yığınları içerisinden gelecekle ilgili tahminde bulunabilmemizi sağlayabilecek bağıntıların bilgisayar programı kullanarak aranması anlamına gelen veri madenciliği içinse gelecek parlak. Veri analizinde öncelikle bilgi keşfedilir, sonuçlar çıkarılır sonrasında veriler karar verecek olan kişiye yardımcı olmak amacıyla incelenir, ayıklanır ve belli bir şekilde dönüşüme uğrar. Birçok alanda veri analizi kullanılır.