Her yeni bir yılın ardından sektörden duyulan beklentiler de dünya ile birlikte değişim göstermektedir. 2020 yılı için ise girişim ekosistemi, bu yılın büyük yatırımların yılı olabileceğini ve ilk yerli ‘unicorn’un ortaya çıkabileceğini düşünüyor.

Türkiye’de yenilikçi ürün ve iş fikri olanlara yapılan yatırımlar 2019 yılı itibari ile yükselişe geçti. Yatırımların en yüksek seviyeye ulaştığı 2017’de 177 girişime 112 milyon 85 bin 900 dolar yatırım yapılırken, 2019’da ise 92 girişime 101 milyon 756 bin 336 dolar yatırım yapıldı. Bu rakamlara devlet teşvikleri, merkezlerini yurtdışına taşıyan Türk girişimlerinin aldığı yatırımlar dahil edilmiyor.

Yeni yıl ile birlikte yabancı yatırımların artması bekleniyor. 2020 yılında girişimci ve yatırımcıların gündeminde globalleşme yer alıyor. Yatırıma erişim önceden olduğu kadar kolay olmadığı için şirketler birim ekonomisine odaklanarak, daha sürdürülebilir bir büyüme hedefliyor.

Yatırımların yanı sıra Türkiye’deki girişimler başarılı exit’lere de imza attı. Ayrıca, Türkiye ekosistemine şehir odaklı bakmak gerekirse, İstanbul dışındaki şehirlerden çıkan başarılı girişimcilerin artacağı bekleniyor. Ankara bu konuda iyi bir örnek. Rol modeller arttıkça yatırım ve exit’leri daha çok duymaya başlayacağız.

Diğer yandan ise, Türkiye’de geçmiş yıllara göre yeni girişimler artmış olsa da hâlâ dünyanın hızına yetişemedi. Çünkü, bilinçli ve doğru yatırımcı profili Türkiye’de yeni yeni gelişiyor. Doğru çıkış stratejisi ile yeterince fon ve sermaye olursa ekosistem çok daha hızlı büyüyecek. Bu anlamda 2020’de en önemli beklenti, daha çok stratejik ve uluslararası yatırımcıyı Türkiye’ye çekmek, eğer çekilemiyorsa da Türkiye içinde bu projelerin ‘exit’ yapacağı finansal ortamı hazırlamak.

2020’de Bizi Neler Bekliyor?

Önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak nesnelerin interneti (IoT) ve giyilebilir teknolojiler gündemde olmaya devam edecek. Sosyal ve sürdürülebilir tarım için akıllı teknolojiler gibi geleceğe dönük ve çevresel problemlere çözüm arayan girişimlerin de artması bekleniyor. Intek, Blockchain ve yapay zekâ şirketleri artan trendler arasında yer almakta. Türkiye özelinde ise mobil oyun firmalarının yakaladığı başarı grafiğini arttırarak sürdürmesi de bekleniyor. İnternetin dev şirketleri başta olmak üzere birçok önemli firmanın, dijital paralarını da kapsayan Blockchain teknolojisine yatırım yapma planları var. 2020’de Blockchain ile geliştirilen teknolojilerde de artış olması öngörülüyor.