Günümüzde hayat şartlarının zorlayıcı olması ve artan nüfusun da etkisiyle yeni nesil iş bulmakta oldukça güçlük çekiyor. Özellikle Z kuşağının büyük oranı yetiştirilme şartlarından kaynaklı olarak, konu iş seçmek olduğunda bir o kadar seçici olabiliyorlar. Bu durum günümüze birçok gencin farklı iş kollarına yönelmesine yol açabiliyor. Özellikle kolay yoldan para kazanma yoluna giren gençler çoğu zaman hüsranla karşılaşsalar da, yaratıcı fikirleriyle girişimlerini fırsata dönüştürebiliyorlar. Ülkemizde son güncel verilere göre 5 milyona yakın işsiz insan bulunmakta. 1996 sonrası gelen Z kuşağı işsiz sayısı ise bu verilere göre 1 milyonu aşmış görünüyor. Bu durum yeni mezunların da iş bulma olasılığını büyük oranda düşürmektedir.

Son zamanların popüler trendlerinden olan forex borsaları, coin ticareti, sanal hisseler, dropshipping vb. gibi iş modelleri ortaya çıkmış durumda. Bu tür iş modelleri belli bir sermaye gerektirdiği için Z kuşağının çok da içinde bulunamayacağı bir sektör haline geldi. Yeni arayışların yerini son zamanlarda şirketlerin bağımsız temsilci iş modeli almış durumda. Bu sayede herhangi bir yatırım gerektirmeden, kendi gelirlerini sağlayabiliyorlar. Bu yüzden doğrudan satış sektörü ülkemizde oldukça yoğun talep gören sektör haline gelmiş durumda. Birçok doğrudan satış yapan firmayı ülkemizde bulmak artık çok kolay bir hal almış durumda.

Bu firmaların belki de en köklüsü QNET diyebiliriz. Ülkemizde 2010 yılından itibaren faaliyet gösteren QNET, network marketing ve eticareti Asya’da ilk birleştiren şirketlerden. Dünya genelinde 30’dan fazla ülkede varlığını sürdürmektedir. QNET, müşterilerine kişisel bakım ve güzellik, tatiller, evde bakım ve konaklama için çeşitli ürünler sunmaktadır. Hiçbir aracı kullanmadan, ürünlerini doğrudan, bağımsız temsilcileri aracılığıyla müşteriye sunan yapısıyla güzel bir iş modeli haline gelmiş durumda.

Z kuşağı girişimcinin bu iş modelinde belki de en sevdiği şey bağımsız çalışma zamanlarının olması. Yeni nesil vakitlerinin bir kısmını gezmeye ve eğlenmeye odaklamış durumda. Tam da bu noktada doğrudan satış sektörü aranılan iş modeli durumuna sürüklemekte. “Çalıştıkça kazan” mottosuyla ilerleyen doğrudan satış firmaları, gelirini kişinin kendisine bırakmış durumda. Girişimcilikte yeni bir döneme giren genç nesil bu fırsatları değerlendirerek üniversite hayatlarında ek gelir imkanına da kavuşabiliyorlar. Doğrudan satış sektörünün büyüdüğü global ekonomide yeni nesil genç girişimci olmak için, sizler de QNET ailesine katılabilirsiniz.

QNET ve Doğrudan Satış Sektörü hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.