Z kuşağı, bilim insanlarına göre 1995 yılından sonra başlıyor. Z kuşağında doğanlar yakın zamanda üniversiteden mezun olacaklar ve iş hayatına atılacaklar. Üniversite okumayanlarsa iş hayatına çoktan atıldılar. Girişimci, yenilikçi ve tutkulu olarak nitelendirilen Z kuşağı, tıpkı Y kuşağı gibi ebeveynleri ile sıkı ilişkilere sahip fakat kendi yollarını çizerken faklı karakteristik özellikler sergiliyor. Z’ler detaylarda boğulmuyor, sonuca odaklanıyor ve kompakt düşünüyor. Kuşağın beklentileri ise fırsat eşitliğinin sağlandığı, şeffaf, düşüncelerini özgürce ifade ettiği ve hiyerarşiden uzak bir iş yeri olarak tanımlanıyor.

Z’lerin gelişen teknolojilere hakim olmaları, kişilerarası ilişkilerini daha fazla ihmal etmelerine neden olabiliyor ancak internetin yol açtığı sosyal sonuçlara yine en çok onlar ses getiriyor. Karakteristik olarak istedikleri her şeyi hemen almak istiyorlar, içine daldıkları dijital dünyanın onları bu duruma teşvik ettiği bir gerçek. Z’ler genel itibariyle çok yönlüdür ancak dikkat süreleri sınırlıdır. Bağımsız ve talepkar tüketicilerdir ve bugünün dünyasında tam anlamıyla var olmayan işlere sahip olmayı beklemektedirler.

Z Kuşağı İdeal İş Hayatını Nasıl Tanımlıyor?

Z kuşağı için iş kavramı, sadece 9 – 6 mesai saatlerinden ibaret değil.

Bu kuşağın neredeyse yüzde 75’i işlerinin hayatlarını geçindirmekten daha büyük bir anlamı olması gerektiğini düşünüyor.

Z Kuşağı’nın maaş ve terfi için yüksek beklentileri var.

Z’lerin %75’i terfi almadan önce sadece bir yıl boyunca ilk pozisyonunda çalışması gerektiğine inanıyor. Ayrıca %32’si de çalışmasının ilk 6 ayında bir terfiyi hak edeceğini düşünüyor.

Z kuşağının hayalindeki meslek “Bağımsız Çalışma”

Z kuşağının belki de en sevdiği model bağımsız çalışma zamanlarının olması. Yeni nesil, vakitlerinin bir kısmını gezmeye ve eğlenmeye odaklamış durumda. Tam da bu noktada doğrudan satış sektörü Z kuşağının en ideal mesleklerinden birisi hale geliyor.

“Çalıştıkça kazan” mottosuyla ilerleyen doğrudan satış firmaları, gelirini kişinin kendisine bırakmış durumda. Girişimcilikte yeni bir döneme giren genç nesil bu fırsatları değerlendirerek üniversite hayatlarında ek gelir imkanına da kavuşabiliyorlar. Doğrudan satış sektörünün büyüdüğü global ekonomide genç girişimciler için çok sayıda iş fırsatı bulunuyor. Bu fırsatların sunulduğu şirketlerden belki de en köklüsü QNET diyebiliriz. Ülkemizde 2010 yılından itibaren faaliyet gösteren QNET, network marketing ve e-ticareti Asya’da ilk birleştiren şirketlerden. Dünya genelinde birçok ülkede varlığını sürdürmektedir.

Z Kuşağı lisans diplomasına inanıyor.

%80’i hayallerindeki işi yapmak için en azından bir lisans derecesine ihtiyaçları olduğunu düşünüyor.

Neredeyse% 70’i rahat bir yaşam tarzı sürdürmek için en azından bir lisans derecesine ihtiyaç duyacağına inanıyor.

Z Kuşağı iyi bir yönetici isterken aynı zamanda kendi işinin de patronu olmak istiyor.

Z’lerin %60’ı kendi yönetim pozisyonlarını hedeflemektedir.

%75’inden fazlası bir patron için yönetim kabiliyetinin önemli olduğunu düşünüyor. Neredeyse dörtte biri yöneticinin en önemli özelliği olduğuna inanıyor.

Diğer Yazılarımız İçin:   Z Kuşağına Girişimcilik Öğretmek Neden Önemlidir?