Bir girişimci zamanını verimli kullandığı ölçüde başarılıdır. Bu yazımızda zamanınızı verimli kullanmanız için öneriler sıralayacağız. Eğer zamanınızı verimli kullanabilirseniz hem kendinize vakit ayırıp kendi motivasyonunuzu artırırsınız hem de işinizde istediğiniz seviyeye gelirsiniz. Hepimizin gündelik işleri var ve bu işler sebebiyle bazı yapmak istediklerimizi yapamıyor, çoğu zaman diğer planlarımızı erteleyebiliyoruz. Eğer siz de bu sıkıntıları yaşıyorsanız bu yazımızı mutlaka sonuna kadar okumalısınız.

Mutlaka Planlama Yapın

Mutlaka bir planlama yapmalısınız. Bu planlama sayesinde zamanınızı verimli kullanma konusundaki ilk adımı atmış olursunuz. Bağımsız Temsilci adayı iseniz ilk aşamada, iş zamanı dışında networklerinizle iletişime geçmek için planlama yapabilirsiniz. Networkleriniz ile iletişime geçmeye başlamak ileride size büyük destek sağlayacaktır. Buna ek olarak kalan zamanlarınızda ilgilendiğiniz, merak duyduğunuz alanlara yönelin.

Çalışmadığınız Saatleri ve Günleri Belirleyin

Çalıştığınız saatler yerine çalışmadığınız saat ve günleri belirlemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Haftalık yaptığınız işlerden ziyade boş vakitlerinizi hesaplarsanız sizin için daha iyi olacaktır. Yapılan araştırmalar bir insanın haftalık ortalama 86 saat boş vakti olduğunu göstermektedir. Bu 86 saat ise haftalık yaptığınız iş, uyku ve arkadaşlarınız ile geçirdiğiniz zamanların dışında kalan ortalama zaman dilimidir. Kalan bu 86 saatlik süreyi nasıl verimli kullanabileceğinizi iyi hesaplamanız ve bu süreyi oldukça verimli kullanmanız gerekmektedir.

Ekstra Vaktiniz Varsa Mutlaka Değerlendirin

Mesela toplantınız iptal oldu veya o gün yapacağınız iş iptal oldu. Bunlar olası durumlardır. Böyle durumlarda önemli olan ise bu vakti değerlendirmektir. Bu tür vakitleri boş vakit olarak değil, kıymetli bir zaman dilimi olarak görebilir, yapmayı düşündüğünüz veya planınızda olan aktiviteyi yapabilirsiniz.

Mümkünse İşten Çıkış Saatlerinizi Sabitleyin

Eğer hali hazırda yaptığınız tam zamanlı bir iş var ise bu işten çıkış saatlerinizi sabitlemeniz size odaklanma anlamında katkı sağlar. Şöyle ki, günlük tam zamanlı işinizde elinizin altındaki işleri çıkış saatine kadar bitirmeye odaklanır, böylece kendi hedeflerinize ve çizdiğiniz plana uyma konusunda daha istikrarlı olursunuz. Bu size diğer planlarınızı da yapma konusunda destek sağlar.

Zaman yönetimi konusunu anlattığımız yazımızı okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Okumak için tıklayın.