Azim ve tutku dendiğinde aklınıza ne geliyor? Bu iki kelime her ne kadar benzerlik gösterse de, bir girişimcide olmazsa olmaz olan duygular bunlar. Bu hissettiklerimizin sonucunda, bazen farkında bile olmadan farklı tepkiler verebiliyoruz.

Peki “azim” dediğimizde hangi duyguların tetiklenmesinden bahsediyoruz? Bunu tecrübe etmeden cevaplamak biraz zor. “Çok azimli

Buy Antibiotics Online>

, bu işi başaracağına eminim” gibi söylemleri duymuşsunuzdur. Bir hedefe ulaşmak için gerçekten çaba göstermemize teşvik eden bu duygu işte azmin getirisi.

Peki ya tutku içimizdeki hangi duyguyu tetikliyor? Tutku, aslında bir işi severek, içtenlikle yapmak anlamı taşıyor. Bir projeye, girişime, yapacağınız herhangi bir işe tutkuyla yaklaşmanız bu nedenle fark yaratıyor.

Pozitif Psikolojinin kurucusu Martin Seligman, kişinin kendisine “hayatta beni ne heyecanlandırır” sorusunu sorması gerektiğini söylüyor. Zirveye giden yolda, tutkuyu ateşleyecek bir varlığın veya seni hırslandıracak bir durumun farkında olman gerektiğini söyleyebiliriz. Hepimizin dört elle sarıldığımız ve çok sevdiğimiz aktivitelerimiz olmuştur. Bir işi yaparken onu tutku ve azim tetiklerse, başarı kaçınılmaz olur.

Kendine ait bir girişimi olan insanlar geleceğe dönük büyük hedefler koyarlar ve bu yolda tutkuyla ilerlerler. Bu durum onlara ne olursa olsun ayakta kalacak gücü ve enerjiyi verir. Uzun yıllar bireysel girişim odaklı çalışan, bu sektörde koyduğu hedeflere dünya çapında ulaşmış bir şirketin içtenlikle hazırlanmış 20. yıl videosuna bakın. İnsanların yüzündeki ifade, işine olan tutkunun, bağlılığın ve bu yapıyı daha da büyüterek ilerletmenin azmi. Yalnızca yöneticilerin yüzüne bakmak, bu hislerin canlı şahidi olmak için yeterli:

 

 

Bugüne kadar yapılan büyük işlerin hepsinin ardında azim ve tutkuyla çalışmak var. Aslında girişimcilerin, karşılaştıkları pek çok sorunun üstesinden gelmelerinin en büyük sırrı da bu diyebiliriz. Bu duygular onları her zaman daha ileriye taşımış hatta dünyanın en iyileri arasında olmalarını sağlamıştır. Girişiminiz hakkında ne kadar tutkulu ve azimli olursanız, o kadar değer yaratabilirsiniz. Sonrasında gelen başarı zaten kaçınılmaz olacaktır.